Przejdź do treści
Strona główna » Jak utrzymać beton w dobrym stanie: porady i praktyczne wskazówki.

Jak utrzymać beton w dobrym stanie: porady i praktyczne wskazówki.

  Beton to surowiec o wysokiej uniwersalności oraz wytrzymałości. Może znaleźć zastosowanie zarówno na terenie posesji prywatnych, jak i w formie surowca do realizacji projektów z sektora publicznego czy gospodarczego. Niezależnie od sytuacji warto pamiętać o tym, że również beton wymaga odpowiedniej konserwacji i zabezpieczeń przed uszkodzeniami – zwłaszcza w fazie, gdy wysycha.

  Położony beton – i co dalej…

  Warto pamiętać, że po samym położeniu mieszanka betonowa potrzebuje czasu, aby wyschnąć oraz osiągnąć optimum wytrzymałości i jakości powierzchni. Mieszanka betonowa złożona jest z prostych składników – kluczem do jej wyjątkowych właściwości pozostają proporcje oraz dodatki. Pielęgnacja betonu jest konieczna z uwagi na naturalne zjawiska, które zachodzą podczas procesu wysychania. Należy do nich m.in. skurcz betonu – gdzie może dojść do pojawienia się pęknięć, zarówno drobnych, jak i znacznych rozmiarów.

  Można wyróżnić kilka typów skurczu betonu, ze względu na decydujący czynnik. Są to m.in.:
  • skurcz plastyczny – przy nadmiernym odparowaniu wody z powierzchni lub chłonności podłoża;
  • chemiczny – gdy zmniejsza się objętość betonu w wyniku uwodnienia cementu;
  • autogeniczny – gdzie wody z kapilarnych porów są odciągane przez ziarna cementu (samoosuszanie się betonu);
  • skurcz przy wysychaniu;

  Odkształcenia, które powstają najczęściej mają związek z pierwszym i ostatnim z wymienionych powodów. Wówczas są one również największe. Szczęśliwie dzięki odpowiednim działaniom pielęgnacyjnym można skutki skurczów podczas dojrzewania zniwelować, hamując pojawianie się pęknięć, jak i nadmiernie szybkie wysychanie. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności na początkowym etapie stanowi zatem priorytet, podobnie jak kontrola temperatury oraz ochrona przed zewnętrznymi, głównie atmosferycznymi działaniami.

  Jak pielęgnować beton?
  Odpowiednia metoda pielęgnacji betonu jest ściśle związana z warunkami panującymi w danym miejscu. Dbanie o beton powinno być adekwatne do tego, jaka panuje temperatura oraz wilgotność powietrza. Najważniejsze pozostaje tempo hydratacji cementu oraz odparowania wody – parametry te muszą podlegać kontroli, poprzez uważną obserwację powierzchni. Beton może wymagać zraszania w sytuacji, gdy zbyt szybko wysycha, czego objawem jest pojawienie się na powierzchni tzw. mleczka cementowego.Wilgoć jest potrzebna dla osiągnięcia prawidłowego wiązania. Betonu nie powinno się jednak polewać zbyt zimną wodą, gdyż szok termiczny także może generować pęknięcia. Latem warto zaopatrzyć się w zmoczone maty – ze słomy lub z juty.

  Osłony na świeży beton
  Stosowanie tego rodzaju zabezpieczeń jest konieczne w miesiącach jesiennych czy zimowych, gdzie zarówno temperatury jak i opady mogą generować niespodziewany wpływ na powierzchnię. Okrycie pomaga również zachować potrzebne ciepło – przemarznięcie betonu jest bowiem groźne dla jego trwałości. Latem beton także można osłonić, np. białą folią, aby ograniczyć zbyt silne nagrzewanie.

  Jak nietrudno zauważyć beton nie jest surowcem szczególnie wymagającym, ale niezbędne jest utrzymanie optymalnej temperatury oraz wilgotności, zwłaszcza na etapie wznoszenia konstrukcji, ale i podczas jej późniejszego użytkowania.